13 tipů na dárky pro dospělé

Dárky v krabicích převázané stuhami

Vánoce se blíží, narozeniny číhají za každým rohem a svátky jakbysmet. Není divu, že si většina lidí láme hlavu s tím, jaký dárek koupit tentokrát. Momentů, kdy musíme někomu udělat formou dárečku radost, je v životě nespočet. Nápady pak snadno docházejí a my se jen bojíme, co vymyslíme dotyčnému zase za rok. Zde vám představíme několik tipů, se kterými budete moci při další příležitosti zazářit.

Při rozhodování, který dárek vybrat, dejte vždy na svůj instinkt. Dárek by měl totiž pocházet od vás a odrážet to, jak dotyčného znáte. Proto při výběru dárku dbejte na osobnost, vlastnosti a koníčky toho, komu ho kupujete.

1. Online kurzy cizích jazyků

V případě, že váháte co koupit někomu, kdo je zrozený pro to učit se novým věcem, jsou jazykové kurzy jasná volba. Díky možnosti dlouhého seznamu jazyků, na který se může kurz zaměřovat, najdete ten správný kurz opravdu pro každého. Dejte si však pozor při rozhodování, jaký level daného jazyka zvolit. Jestliže pořídíte kurz pro začátečníky někomu, kdo je schopen jazykem již plynuleji mluvit, dárek bude spíše na obtíž.

Kurzy angličtiny jsou jistota. Jedná se o nejrozšířenější jazyk a je pravděpodobné, že ho dotyčný využijete skoro ve všech zemích, kam se rozhodne vycestovat. Další skvělou volbou je španělština. Nejen, že je to krásný jazyk, ale navíc je velmi rozšířený. Podle nejnovějších odhadů jím mluví přes 500 milionů lidí po celém světě.

Tip: Další jazyk, který se hodí umět, je němčina, a to nejen proto, že je úředním jazykem dvou sousedních zemí, ale i proto, že jej oceníte při cestování i v byznyse. Víte, jak se efektivně naučit německy?

2. Dárkové dřevěné bedny

Tento dárek ocení převážně muži, obzvláště ti opravdu nabití testosteronem. Jedná se o dřevěnou dárkovou bednu, která představuje dárkový koš. Je v tom ale háček. Bedna nemá žádné instalované otevírání. Je obyčejně stlučena hřebíky. Spolu s bednou ale obdržíte také kovové páčidlo. A v tom je ta krása, správný chlap se musí ke svému dárku probojovat.

Konfigurace toho, co může být v bedně umístěno, je nekonečná. Využít můžete již předpřipravených kombinací, nebo si můžete obsah bedny stanovit sami. Lze tak připravit dárek, který bude přímo směřovat ke koníčkům obdarovaného. Ať už se jedná o rybáře, gurmána, pivaře, fitnessového nadšence či zapáleného počítačového specialistu, vždy se může obsah bedny připravit podle vás.

Touto volbou darujete hned 4 dárky v jednom – neopakovatelný zážitek z otevírání dárku páčidlem, unikátní obsah přesně podle vkusu a chuti obdarovaného, osobní vzkaz s přáním, vyznáním či poděkováním a navíc také bednu, které může být dále použita na mnoho způsobů.

3. Pobyty a výlety

Slunce zapadající za vysoká pohoří, wellness pobyt v relaxačním resortu či návštěva historických center měst. To a mnohem víc vás může potkat ve chvíli, kdy budete bádat, kam obdarovaného poslat v rámci poukazu od vás. Na paměti byste měli opět mít to, čemu se dotyčný věnuje.

Jestli je nadšenec do adrenalinových sportů, zaplaťte mu pobyt někde poblíž vyhlášených sjezdovek v horách. Pokud má rád dlouhé procházky s nádechem historie, určitě nebude krok vedle zvolit návštěvu muzea či historických částí měst. Dárek se také může týkat někoho, kdo miluje oceán. V tom případě neváhejte a pořiďte plavbu lodí podél útesů na Portugalském či Španělském pobřeží. Nebo rovnou pobyt v rámci lekcí surfování.

V některých situacích může být nejlepším dárkem pro druhého trávit více času s vámi či svou druhou polovičkou. V takovém případě je skvělou volbou romantický pobyt na samotě pro dva.

4. Kniha

Člověk nemusí být knižní nadšenec, aby tento dárek náležitě ocenil. Jestliže zvolíte trefné téma, máte vyhráno. Kniha může poskytnou krásnou úlevu od stresu okolního světa či dokonce dodá obdarovanému nápady na nový pohled na svět, který pozitivně ovlivní celý jeho život.

Jestli vybíráte knihu někomu, kdo rád vaří, kuchařka je jasná možnost. Nebo můžete sáhnout po knihách o seberozvoji, které posunou obdarovaného v životě k lepšímu já. Univerzální volbou je jakýkoliv napínavý příběh či životopis zajímavých osobností, který uznáte za vhodný.

5. Prémiový alkohol spojený se zážitkem

Mnoho lidí si libuje v barvitých chutích originálních doušků prémiového alkoholu. Ne nadarmo se proto říká, že alkohol a lihoviny v různých podobách patří v České republice mezi nejpopulárnější dárky.

Pro pány je pivo první volba. Nesmí se však jednat o klasický ležák ze supermarketu. Naštěstí proto existují pivovary, které nabízejí limitované edice svého piva. Navíc rovnou jako dárkové balení, mnohdy doplněné o originální půllitr. Rozšířená jsou piva z minipivovarů, která zajistí co do chuti opravdovou exkluzivitu. Sáhnout můžete také po prémiové láhvi whisky či rumu.

Ženy naopak ocení jemnější druhy alkoholu. Dejte na francouzská či italská vína. Dejte si ale pozor, aby byla láhev koupena na místech, kde ví, jak ji skladovat. Supermarkety jsou v tomto odstrašujícím příkladem, kdy lahve stojí ve svislé poloze, svítí na ně světlo a jsou vystaveny vyšším teplotám, než je doporučeno.

To bohužel negativně ovlivní chuť vína. Navštivte proto raději specializované vinotéky. Nikdy nenajdete lepší víno, než přímo od vinaře. Jestliže bude víno zvoleno jako dárek pro muže, sáhněte po červeném. Znalci pak ocení obzvláště suchá vína, která dozrávala v sudech.

A pokud dáváte přednost zážitkům, můžete zvolit i degustaci vín u zkušených vinařů, poukaz na školu čepování piva přímo od sládků a nebo pivní lázně. Možností je jistě spousta.

6. Oblečení

Jako nejoblíbenější dárky, které kdo může dostat, se právem řadí takové, které jsou praktické. Jistotou je proto vybrat takový dárek, který bude dotyčný používat v každodenním životě. Bonusem k tomu je vzpomínka na vás pokaždé, když dárek využije.

Příkladem tomu je bezesporu koupě oblečení. To můžete přizpůsobit tomu, co má obdarovaný nejraději. Jestliže nikdy neřekne ne sportům, pak sportovní tričko, bunda či jakýkoliv stylový doplněk udělá radost.

Pro muže, kteří rádi navštěvují společenské události, či si tento styl přisvojili i pro každodenní život, je ideální volbou kvalitní elegantní oblečení. Možností je opět mnoho, od vkusných originálních kravat po košile z prémiových materiálů od předních značek.

Ženy mohou naopak ocenit ležérnější, pohodovější a uvolněnější styl, který je čím dál více v módě. Tím se myslí stylově sladěné topíky s krátkými kraťasy nebo celé teplákové soupravy.

A pokud si nejste jistí tou správnou velikostí, můžete využít poukazy s konkrétní částkou a dotyčný si může vybrat podle svého vkusu, libosti. Záruka, že nesáhnete vedle, je na světě.

7. Věci s potisky

Není moc dárků, do kterých můžete vložit to, jak moc dotyčného znáte. Na první pohled obyčejná věc, jako je tričko, hrneček či krátká knížka se díky vložení vlastního nápadu můžou stát právě dárkem, který hledáte.

Stačí vybrat oblíbenou fotku z mládí, společně strávených chvílí či perfektně zachycených momentů. Vytvoříte tak z původně běžného dárku něco originálního, něco čím dotyčnému ukážete jak moc ho znáte.

Existují společnosti, které vám udělají knížku přesně tak, jak chcete. Můžete tak do jednoho souboru vložit hned několik fotek, motivačních citátů, básniček či vzkazů. Celá knížka by ale měla mít jeden určitý nádech. Například momenty člověka od mládí po současnost nebo může zachycovat jen to, co má dotyčný nejraději. Možností je zkrátka nespočet.

8. Krabice oblíbených věcí

V případě, že chcete obdarovat někoho, koho opravdu dobře znáte, je toto skvělý způsob, jak mu to ukázat. Stačí vlastnoručně vyrobit krabici, například polepenou barevnou izolepou, kterou naplníte vším, co vám přijde při pomyšlení na dotyčného na mysli.

Rád cestuje? Vložte do krabice nového průvodce na krásná místa, sluneční brýle, památeční minci z nějakého místa, pohledy, encyklopedii o divech světa, polštářek do letadla. Cokoliv, co může být s cestováním spojeno.

Je dotyčný blázen do sportu? Naplňte krabici zdravými dobrotami, proteiny, sportovními doplňky ve formě oblečení či doplňků stravy. Vitamíny, shakery, protein, nakopávače. Možností je prostě spousta. Pokud vytvoříte celek, který se bude týkat jednoho tématu, nemáte kde udělat chybu.

Obsah krabice se však nemusí týkat pouze jednoho tématu. Může to být souhrn věcí, které má dotyčný nejraději. Oblíbená sladkost, CD jeho oblíbené skupiny, plakát jeho idolu. Prostě vše, co vás napadne, že dotyčného definuje.

Tip: Podívejte se na dárky, se kterými můžete potěšit ženy.

9. Uspořádejte tajnou oslavu narozenin

Dárek nemusí být pouze ve formě materiální věci. Dotyčného můžete obdarovat také činy. Ocenitelné na tom celém je vložený čas a úsilí jen pro to, abyste vašemu blízkému vykouzlili úsměv na tváři. Jestliže jste tajnou oslavu, kterou pro vás někdo připravil, sami zažili, určitě si pamatujete, jak velkou radost vám tento čin udělal. Pak jistě neodoláte a pustíte se do přípravy tajné oslavy pro někoho blízkého.

Tajná oslava narozenin se může stát pro všechny zúčastněné unikátním zážitkem, který může oslavence dohnat dokonce i k slzám. Důležitá je organizace. Vše dobře promyslete. Nebuďte na to sami, někdy je vhodné požádat o pomoc někoho blízkého s podobnými vztahy na oslavence.

Dejte si záležet na výzdobě, která dodá celé oslavě náležitou atmosféru. Ty nejlepší oslavy nesou nějaké téma. Oldies oslava? Či oslava s nádechem divočiny? Oslava u bazénu s osvěžujícími drinky a barevnými slunečníky? Výběr je zcela na vás.

Jistotou je dodat do programu oslavy něco zcela originálního. Co třeba paintball, úniková hra či laser game? Nebo výlet po krásných místech, které znáte? Zkrátka něco, co dodá oslavě další nádech nevšedního zážitku.

10. Sexy spodní prádlo

Dárek může být i vášnivý. Nejedná se však o dárek, který je vhodné darovat před celou rodinou. Proto si při předávání dopřejte trochu soukromí. Při nákupu je nutné pořádně zapřemýšlet, jaký kus koupit.

Pokud je vaše žena stydlivá, nejspíš ji tento dárek spíše znervózní než potěší. Tento dárek by měl totiž sloužit k povzbuzení jejího sebevědomí, ne něco, v čem by se měla vaše polovička stydět. Jinak řečeno, sexy prádlo by nemělo jen odhalovat, ale především ženské postavě i lichotit.

Koupit můžete například průsvitnou podprsenku, ozdobenou vkusnou krajkou. To ženské postavě zalichotí nejvíce a líbit se bude i mužskému oku. Podprsenku můžete doplnit o stejně laděné kalhotky.

Pro stydlivější ženy zvolte takové prádlo, které zkrátka odhaluje méně. Ideální je takové, které je rafinované. Takové prádlo je stále sexy. Vyniká svým střihem a luxusní krajkou. Skvělá volba jsou kalhotky spolu s podvazky, punčochami a korzetovou podprsenkou. Potěšit může i sexy noční košilka.

Sexy erotické prádlo zkrátka nejen že udělá radost, ale navíc dodá určitý pocit vášně. Při výběru dbejte na správný výběr velikosti a se držte velikostních tabulek výrobců.

11. Značkový parfém

Vybrat ideální parfém je náročné. Jde však opravdu o jedinečný dárek. Vonný doplněk navozuje příjemné pocity, podporuje sebevědomí a mezilidské vztahy. Vůně opravdu ovlivňuje to, jak se na nás okolí dívá. Vyzařuje a zkrášluje život. Pokud se trefíte se správnou vůní, máte vyhráno.

Měli byste si uvědomit, které vůně má příjemce dárku v oblibě. V případě, kdy dáváte rok co rok stejný parfém tomu stejnému obdarovanému, máte samozřejmě volbu jasnou. Jiná situace nastává ve chvíli, kdy dáváte tento dárek poprvé. Zkuste nenápadně zjistit, jaké vůně používal dotyčný dříve a inspirujte se. Nemusíte na to být sami, pomoci mohou například známí či chytře navozená konverzace.

V tomto případě se opravdu vyplatí investovat do dražších produktů. Nejen, že vůně vydrží déle, je navíc příjemnější a kvalitnější. Levné a nekvalitní vůně se rychle vyplýtvají, protože nanesené nevydrží dlouho a je nutná častější aplikace.

Zkuste vůní odrazit osobnost oslavence. Je spíše vášnivý a odvážný? Pusťte se do výběru z agresivnějších vůní. Je spíše stydlivý a nerozvážný? Sáhněte po něčem jemnějším a hravějším.

12. Dárky podporující seberozvoj

Máte doma někoho, komu se daří v pracovní sféře? Ať už se jedná o dárek pro dárek pro úspěšnou ženu podnikatelku či kamaráda manažera, vždy je dobré mít některé věci na paměti. Jedno mají totiž úspěšní lidé společné, je těžké pro ně pořídit dárek. Vše, co chtějí mít, si už nejspíš pořídili sami.

V takovém případě se hodí pořídit takový dárek, který dotyčného v jeho úspěchu podpoří. Největším pomocníkem takových lidí je bezpochyby diář. Je ho možné koupit hned v několika barevných provedeních tak, aby jste se přesně trefili do vkusu oslavence. Je dobré vědět, že tento typ lidí používá diář opravdu často. Právě proto je na tom nejkrásnější to, že při jeho používání bude dotyčný myslet právě na vás.

Květiny, lampa, dekorativní hlavolam, termo hrnek – i to jsou věci, které můžete osobě, pro kterou je dárek myšlený, pořídit v momentu, kdy používá vlastní kancelář. Na takovém místě musí být člověku příjemně a musí se cítit uvolněně. Toho lze docílit pouze tím, že je tomu celá kancelář přizpůsobena. Touto lehkou dekorací tak můžete učinit krok ke splnění tohoto cíle.

Nemusí se však v každém případě jednat o dárek pro přímou podporu rozvoje. Těžce pracující lidi jsou charakterističtí tím, že jsou často přepracovaní a ve stresu. V práci pak nepodávají takové výkony, které jim jejich dovednosti umožňují. Proto darujte například poukázku či kupon do relaxačního centra s masážemi, saunami a vířivkami. Zkrátka cokoliv, co dotyčnému umožní dostat se na chvíli mimo realitu a nabít baterie.

13. Praktický dárek

Spousta lidí ráda žije uvolněný život, v kterém se rádi vyhýbají povinnostem a činnostem, které představují určitý stres. Právě pro takové lidi je vhodným dárkem něco, co za ně vyřídí povinnosti, které by jinak museli sami plnit.

Pokud zjistíte, že je tento dárek právě ten, který hledáte, dejte si pozor. Je těžké nalézt opravdu takovou příležitost, kterou dotyčný ocení. V nejlepším případě se oslavence přímo zeptejte, zda není něco, co by mohlo účel tohoto dárku náležitě naplnit.

Může se jednat o banálnosti, jako oprava spotřebiče či poskytnutí pomocné ruky v situacích, kdy se dotyčný potřebuje někam dostat. V jiných případech může jít o složitější situaci, která vám zabere více času. O to větší však bude mít dárek úspěch. Jednat se může například o vymalování bytu nebo výběr a zařízení svatebního fotografa, v případě, že dotyčného taková událost v blízké budoucnosti čeká.

Na závěr..

Najít ten správný dárek pro správnou osobu je někdy doslova nadlidský úkol. Problém s tím má občas každý, takže se nemusíte stresovat, nejste v tom sami. Někdy může pomoct i malá inspirace od známých. Nakonec ale myslete na fakt, že snaha se cení. A to především u dárků. Člověka často zahřeje mnohem více pocit, že na něj myslíte, než samotný dárek.

Autor článku:

Jakub Novák, obsahový a SEO specialista

Fotka od Michael Schwarzenberger z Pixabay