Hra Osadníci z Katanu

Nebývalé popularity se již od doby svého vzniku v roce 1995 dočkala společenská stolní hra Osadníci z Katanu. Pevně zakotvila v mnoha rodinách a vede žebříčky prodejnosti po celém světě. Vysoká obliba této hry pak umožnila celou řadu jejích variant a rozšíření. Čím to je? Především díky variabilitě herního plánu, který umožňuje hrát každou novou hru úplně jinak, také díky možnosti uplatnit strategické myšlení a rozvíjet představivost a především díky možnosti se u hry dobře pobavit.

O čem je hra Osadníci z Katanu?

Hra se odehrává na ostrově Catan, který postupně osidlují osadníciStaví zde vesnice, cesty, města, obchodují spolu. Ovšem jinak proti sobě stojí jako protivníci. Cílem je získat nadvládu a stát se pánem celého Katanu, tedy získat 10 bodů za postavené vesnice, města, cesty nebo za speciální kartičky. Protože takové mají Osadníci z Katanu pravidla.

Hráči

Základní hra je určena pro 3-4 hráče s doporučeným věkem od 10 let. Ti díky kreativnímu deskovému plánu dorazí na ostrov Catan, který začnou osidlovat a budovat co nejmocnější postavení proti ostatním hráčům.

Využití místních zásob

Ostrov má velká bohatství různých přírodních zdrojů, které lze využít ke strategickému obchodování. Co chybí, musí se zobchodovat a směnit s protivníky, třeba vlnu za obilí, kamení za dřevo a podobně.

Nebezpečí

Hra je dobrodružná a ideální pro rozvíjení myšlení a představivostiobchodního umění, plánování. Zároveň je možné zažít i napětí, například když se do cesty postaví figurka zloděje, který může hodně ovlivnit celý další průběh hry.

Rozšíření hry Osadníci z Katanu

Původní materiál základní hry byl s dřevěnými figurkami, nyní jsou hry dodávány s odolnějšími figurkami plastovými. Základní verze se dočkala dalšího levelu v Catan – rozšíření pro 5 – hráčů, který umožňuje zvětšit herní pole a zapojit tak do hry větší množství osadníků.

Co využít i moře?

Vodní plocha nabízí další prostor, jak hru prožít. Sada Catan – Námořníci je vybavena možností budovat důmyslné lodní cesty a kolonizovat i zámořské oblasti. Očekávat tak lze nová dobrodružství i nová nebezpečí jakou je smolná pirátská loď.

Obrana civilizace

Nebývalý rozkvět měst s sebou nese i nové hrozby, a to ze strany barbarských nájezdníků. Postavit se jim může jen rozvinutá společnost, kterou brání neohrožení rytíři díky pokroku v obchodě, vědě o politice. Catan – Města a rytíři jsou dalším rozšířením k základní stolní hře. V každé hře se dá prožít něco nového.

Atlantis

Catan – Atlantis je rozšíření základní hry nebo je možné i některé scénáře vpravit do Catan – Města a rytíři. Každá zvolená možnost a navýšení hrací plochy s sebou přináší různé novinky, další pravidla různých stupňů složitosti a vždy mnoho hodin zábavy.

Více obchodů – více nebezpečí      

Výborným rozšířením, které je doplňkem nejen k základní hře, ale doplňkem i pro více hráčů je Catan – Kupci a barbaři. Některá pravidla vycházejí z jiných rozšíření, jsou obohacena mimo jiné o nové figurky a spoustu herních karet.

Jakýmkoli rozšířením lze hru Osadníci z Katanu posunout na novou úroveň. Nikdy se nestane, že by měl člověk dojem, že hraje jednu hru stále dokola.

Varianty

Catan však nemusí být jen ostrovem. Hra Catan – Říše Inků umožní hráčům navštívit jihoamerickou přírodu a budovat vesnice a města v horách. Obdobným systémem jako u hry Osadníci z Katanu se postupným rozšiřováním, výstavbou a směnou zboží blíží vítězství. Ale pozor. Divoká džungle se snaží všechny snahy zmařit a postupně pohlcuje stavby, čímž nahrává konkurentům. Být rychlý a přede všemi vždy alespoň o krok napřed, je jediným receptem na úspěch.

A co ochutnat dálky vesmíru?

Použít jako herní pole celý vesmír? Proč ne? Catan – Hvězdoplavci je cestou do budoucnosti a výpravami k mimozemským krajům. Setkání s novými civilizacemi otevírá nové možnosti pro budování a obchodování. Hrozba vesmírných pirátů je výzvou pro všechny statečné hráče.

Hry i pro mladší děti

Variantou pro děti od 6 let je Catan – Osadníci z Katanu – Junior. Mladým hráčům se velmi snadno může splnit jejich sen stát se pirátem. Stavění pirátských doupat, cesty po moři a jedno dobrodružství za druhým.

Jak hrát i o trůny

Popularita knihy a seriálu Hry o trůny dala vzniknout i jedinečné variantě Catan – Hra o trůny, která pracuje podle základního scénáře Osadníků z Katanu, nebo je ve verzi Noční hlídka postavena na obranu velké Zdi před Divokými ze severu.

Legendární hra Osadníci z Katanu v jakékoli své podobě hravě předčí jiné stolní hry, a to právě pro svou neskutečnou variabilitu a originalitu, které se skrývají v každém rozehraném příběhu.